Skip to main content

FACULTY


TONI ADAMS

Art I, II, and Studio Art AP

Click here to access teacher website


SARAH AUTHEMENT

Culinary I, II, and Advanced Food and Nutrition


JURGEN BACH

Special Education Inclusion


PETER BARRILLEAUX

Special Education Significant Disabilities


ANNE BARRIOS

Biology II and Environmental Science


DONNA BENOIT

Financial Literacy, Algebra I, and Math Essentials

Click here to access teacher website


JULIE BERNARD

English III Honors and English IV Honors

Click here to access English III Honors website

Click here to access English IV Honors website


ERIN BOUDREAUX

Geometry

Click here to access teacher website


JUTTA BOURGEOIS

Edgenuity


RAYEMONA BOYD

Chemistry I and Chemistry II AP


AARON BUTLER

Math Essentials JS and Business Math


DELICIA CALLOWAY

Edgenuity

 

 

 

 


JOSEPH CLEMENT

PE II, Weights and Conditioning , and Athletic Director


MARTY COLLINS

European History AP and Activities Coordinator


VINA CRUSE

Psychology and Edgenuity TCPA


KATLYN DAIGLE

Environmental Science and Biology


MONICA DAIGLE

IBCA and Speech I

Click here to access teacher website


LESLIE DAVENPORT

US History and US History AP


KATELYN DELAUNE

English I

Click here to access teacher website


EVETTE DETIVEAUX

Algebra II


HOLLIE ELLENDER

Read 180 and Technical Writing 9

Click here to access teacher website


SHELLY FERNANDEZ

Media Arts I and II, , Digital Media I and II, and Advanced Broadcasting, 

Click here to access teacher website


JOHN GATLIN

In School Discipline


SCOTT GAUTREAUX

Edgenuity and Civics


LEAH GAUTREAUX

Physical Science


LANI GRAVOIS

Edgenuity TCPA and Personal Finance


KIM GUIDRY

Special Education Study Skills


NICHOLAS GUIDRY

First Responder I and Weights and Conditioning


QUINN GUIDRY

Biology and Environmental Science AP


CATHERINE HAAG

English IV and Business English


CRAIG HAMNER

Special Education Study Skills, Career Success, and Weights and Conditioning


GARY HILL

Health, PE I, and Weights and Conditioning


ANGELIQUE JARVEAUX

 Geometry


AMBER JOHNSON

Civics and Government


DUSTIN JONES

Band


VIRGINIA LOTTINGER

US History


VAUGHN LUQUETTE

Band


TRICIA MABILE

Spanish I and II


TAMMY MARTIN

Special Education Inclusion

 

 

 

 


CULLEN MATHERNE

World History and Civics


JESSICA MATHERNE

Librarian


BRITTANY MCCORMICK

English IV and Technical Writing


CHARLES MCELROY

Algebra II and III


ANDY MESSINA

Choir and Law Studies


JACOB MOISE

Chemistry and Physical Science


AMY PELLEGRIN

Biology


STEPHANIE PELLEGRIN

English II and Gifted Resource I, II, III, and IV


BESS PRICE

Career Success and PE I and II


ED RACHAL

Marketing I and II, Computer Technology Literacy, and Speech I


NYANI RANDOLPH

Accounting and Principles of Business


MICHAEL RAUHAUS

Adapted Physical Education (APE)


ERICA ROCK

English III and Publications I Yearbook

Click here to access teacher website


ATHENA SAVOIE

Fine Arts Survey


CALLIE SEVIN

Advanced Math Pre Calculus and  Business Math


JULIE SMITH

English II


ALISIA STEWART

Geography and Computer Science I

Click here to access teacher website


EMILY STOUFFLET

Algebra I


AMY WILLIAMS

English I